Alvin i wiewiórki: wielka wyprawaW „Wielkiej wyprawie” kariera muzyczna Dave’a nabiera rozpędu – głównie dzięki wiewiórkom. Jako menadżer ma nową klientkę – wschodzącą gwiazdę pop, Ashley. Dziewczyna pozostaje urocza i niewinna, mimo że jej popularność rośnie z dnia na dzień. Dave poświęca pracy dużo czasu i pragnie umożliwić wiewiórkom wiedzenie normalnego życia. W tym filmie wyraźnie widzimy, że jest kimś więcej niż ich opiekunem – jest rodzicem.
Wiedzenia normalnego życia to w domu Seville’a i wiewiórek spore wyzwanie. Chłopcy tęsknią za byciem gwiazdami i nie ukrywają tego przed Dave’em. Są przy tym dość… uprzykrzający. Dave wielokrotnie musi krzyczeć z całych sił: „Alviiiiin!”.
Życie Dave zmienia się wraz z poznaniem doktor Samanthy (woli, by mówiono do niej Sam) – lekarki, z którą połączyło go płomienne uczucie. Chłopcy zaczynają się zastanawiać, czy Dave się nie oświadczy i boją się, jak to wpłynie na ich życie. Najbardziej się martwią, że już nie będą z nim mieszkać, a Dave poświęci swoją uwagę synowi Sam, Milesowi.
Niestety Dave nie dostrzega krętactw Milesa – uważa go za uroczego dzieciaka. Okazuje się jednak, że zarówno Miles jak i wiewiórki mają jeden cel – nie dopuścić do ślubu Dave’a i Sam. Mimo wzajemnego braku sympatii, Alvin, Szymon i Teodor łączą z Milesem siły w myśl zasady „Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem” i postanawiają wyruszyć na Florydę, by przerwać wyjazd, który – w ich mniemaniu – skończy się zaręczynami.

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: Studio Sonica
reżyseria – Jerzy Dominik
tłumaczenie – Arleta Walczak
dialogi polskie – Joanna Kuryłko
dźwięk – Daniel Gabor
montaż – Agnieszka Stankowska
mix – Deluxe Media
kierownictwo produkcji – Agnieszka Kudelska

W wersji polskiej wystąpili:
Dave – Wojciech Paszkowski
Alvin – Grzegorz Drojewski
Szymon – Artur Pontek
Teodor – Tomasz Steciuk
Miles – Józef Pawłowski
Samantha – Julia Kołakowska – Bytner
Agent Suggs – Tomasz Steciuk
Brittany – Agnieszka Fajlhauer
Eleonora – Katarzyna Owczarz
Żaneta – Julia Kołakowska – Bytner

W pozostałych rolach:
Jacek Król, Zbigniew Konopka, Anna Ułas,
Leszek Zduń, Dorota Furtak-Masica, Paweł Ciołkosz,
Julia Hertmanowska, Agnieszka Kudelska, Maciej Falana