Oscarowa animacja „COCO” ponownie na ekranach … tym razem na Waszych szklanych ekranach telewizorów. Już od 9 maja w salonach Empiku (a w pozostałych salonach już od 16 maja) będzie można nabyć film w wydaniu na DVD i Blu-ray. Co ciekawe, Disney bardziej stawia na wydanie Blu-ray bowiem oprócz normalnego filmu w kilku wersjach językowych znajdziemy tam jeszcze materiały dodatkowe takie jak: jak narysować szkielet, fiesta się zaczyna, rodzina oraz Dante.
Uważam, że miło byłoby znaleźć też na płycie Blu-ray (oczywiście za odpowiednią dopłatą o kilka złotych wyżej) ścieżkę dźwiękową do tego filmu. Może czas już o tym pomyśleć 🙂

Tymczasem wspominając o kilku wersjach językowych nie sposób pominąć także i polskiego dubbingu. Powstał on – jak prawie wszystkie filmy ze studia Disneya i Pixara – w SDI MEDIA studio pod okiem reżyser Joanny Węgrzynowskiej do tekstów Jana Wecsile. W filmie usłyszymy m.in. głosy taki polskich aktorów jak: Macieja Stuhra. Bartosza Opani, Agaty Kuleszy, Ewy Szykulskiej, Pawła Wawrzeckiego a także Michała Rosińskiego, na którym spoczęła chyba najtrudniejsza rola – małego Miguela. W filmie tym usłyszymy kilka zabawnych i przepięknych piosenek nad którymi w polskiej wersji czuwała Agnieszka Tomicka (kierownik muzyczny) a których tekst przetłumaczył i przygotował Michał Wojnarowski.

Tym razem oglądając film będziemy mogli poznać jak przebiega święto Dia de Muertos, święto niezwykłe w meksykańskim kalendarzu, który przypomina po trochu nasze święto zmarłych. Reżyser filmu – Lee Unkrich – twierdzi że to jest radosne święto w którym wspomina się zmarłych członków rodziny oraz innych ważnych dla nas osob i utrzymuje się z nimi blisko kontakt.
Podczas przygotowania do świąt zafascynowany grą na gitarze mały Miguel pragnie pójść w ślady swojego idola Ernesto de la Cruz. Wbre zakazowi rodziców, którzy nie pochwalają pasji chłopca, Miguel przypadkiem trafia do magicznej krainy przodków, gdzie zaprzyjaźnia się z czarującym oszustem Hektorem. Razem odkryją tajemnicę rodziny Miguela.

Film jest przepiękny … humor przeplata się ze wzruszeniem, a przesłanie … no cóż … pamiętajmy i wspominajmy tych co odeszli, bo póki o nich pamiętamy, będą cały czas żyć w naszym sercu ….