Dzielny DesperoFilm zrealizowany na podstawie książki Kate Di Camillo. Jest to zadziwiająca trzymająca w napięciu historia, łącząca elementy przygodowy i fantastyki. Głównym bohaterem to Despero – mała myszka z wielkimi uszami, która wraz z rodziną mieszka we wspaniałym zamku. Jest niezwykłą myszką, uwielbia muzykę, czyta książki, zakochuje się w księżniczce.
Zarówno te cechy, jak i wygląd tak różniące ją od innych myszy, sprawiają, że Despero jest odrzucony przez najbliższą rodzinę i otoczenie. Występują też inne niezwyczajne postaci: śliczna księżniczka, nierozgarnięta służąca i całkiem sympatyczny szczur. Wszyscy oni mają wspaniałe marzenia i dążą do czegoś. Piękna i mądra opowieść, w której jest miejsce na żart i dowcip; przypomina baśnie braci Grimm, a ze współczesnej literatury fantastykę Roalda Dahla i Lemony Snicketta, mistrzów dziecięcego horroru.

Wersja Polska : Start International Polska
reżyseria – Andrzej Chudy
dialogi – Joanna Serafińska
dźwięk i montaż – Sławomir Czwórnóg
kierownictwo produkcji – Dorota Nyczek

W wersji polskiej udział wzięli :
Despero – Tomasz Bednarek
Roscuro – Miłogost Reczek
Księżniczka – Joanna Kudelska
Boldo – Cezary Kwieciński
Mig – Agnieszka Fajlhauer
Gregory – Paweł Szczesny
Pan Tilling – Mieczysław Morański
Pani Tilling – Anna Apostolakis
Narratorka – Hanna Chojnacka

W pozostałych rolach:
Andrzej Chudy, Jarosław Domin, Andrzej Kozak, Mikołaj Muller, Mirosława Nyckowska, Anna Sroka, Tomasz Steciuk, Joanna Węgrzynowska, Janusz Wituch

i inni