Czasami otrzymuję maile z zapytaniem o to kiedy będzie casting do takiego a takiego filmu. Proszę Was! Nie pytajcie mnie o to. Castingi to temat zamknięty. Ale po kolei ….
Cytując Wikipedię casting, czy tam jak niektórzy wolą – kasting (nie mylić z kasteting 🙂 ) to nic innego jak spotkanie, na którym dokonuje się wyboru aktora, modela, prezentera do roli w filmie lub reklamie, występu w pokazie mody i tym podobnych.
Jeśli chodzi o dubbing to takie spotkania są wstępem do nagrań. Przeprowadzane są na zlecenie producentów filmowych (np. Warner Bros, Disney czy Universal Pictures i wielu, wielu innych) w przypadku poszukiwania głównych ról w dużych produkcjach, wyświetlanych w przyszłości w kinach / telewizji w polskiej wersji językowej.
Studio przeprowadzające casting otrzymuje od swego klienta tzw. „list kreatywny” zawierający niezbędne wytyczne potrzebne do nagrania konkretnego filmu. Są to przeważnie szczegółowe dane o postaciach występujących w danej produkcji. Na podstawie tych informacji oraz filmu, z którym reżyser wcześniej zdążył się zapoznać, przygotowywana jest wstępna obsada spełniająca wymogi producenta. Po jej skompletowaniu lista wraca z powrotem do nadawcy i rozpoczynają się rozmowy nad wyborem właściwej obsady zwieńczonej zaproszeniem wytypowanych aktorów na casting.
Osoby zaproszone na na casting muszą się zmierzyć z najtrudniejszymi scenami filmowymi, czyli takimi w których wyszczególniono jak najwięcej emocji bohatera, którego trzeba będzie później zagrać. W wyznaczonym dniu i godzinie, zaproszeni przychodzą do studia. Przed nagraniem reżyser nakreśla postać oraz scenę, która pojawi się za chwilę na ekranie. Nagranie trwa do momentu osiągnięcia zadowalającego efektu. Trzeba będzie dać z siebie wszystko jeśli chce się przekonać do siebie producenta i reżysera bo to właśnie reżyser wysyła swoje typy do producenta a tamten zatwierdza lub, w przypadku większej ilości kandydatów do danej postaci, wybiera jedno nazwisko.

Nagrany głos wędruje do właściwego producenta gdzie zostanie poddany porównaniu z innymi, oryginalnymi głosami. Nieważne czy to jest wersja angielska, francuska czy niemiecka – głosy muszą pokrywać się z oryginałem. Studio wkrótce dostaje odpowiedź i jeśli jest to negatywna to poszukiwania właściwego głosu rozpoczynają się od nowa. Pozytywna odpowiedź daje światło do rozpoczęcia nagrań. Osoba wygrająca casting zostaje o tym powiadomiona i zaproszona do studia.

W zależności od złożoności filmu bywa też tak że taki casting może trwać nawet kilka miesięcy.

W przypadku gdy w filmie pojawiają się piosenki to równolegle odbywają się castingi artystów śpiewających. Zadanie to spoczywa na kierowniku muzycznym.