Cześć … mam fajny głos. Cześć … koleżanki / koledzy mówią mi że mam fajny głos. Cześć … interesuje się dubbingiem i chciałbym wziąć udział w dubbingu. Cześć … nie wiesz kiedy będą castingi do filmu …

No cóż … najwyższa pora wyjść wszystkim na przeciw i co nieco może naświetlić. Opisywałem to kiedyś ale ponawiam ten temat jeszcze raz. Przede wszystkim strona dubbing.pl nie organizuje (a szkoda) żadnych castingów, nie zwołuje aktorów by stawili się tu i tu celem odbycia castingu tylko jest od informowania co dzieje się w świecie dubbingu. Jednak ci co chcą spróbować swoich sił w dubbingu mogą się nie martwić bo nie wszystko stracone.

Zanim jednak traficie do studia i zaczniecie swoich sił w dubbingu proponowałbym Wam skorzystać z dwóch opcji by troszkę się zaznajomić z tajnikami dubbingu i przekonać się, że dobry głos to nie wszystko. Ważna jest także dykcja oraz refleks.

Jak wspomniałem są dwie drogi. Pierwsza droga to lekka, bezpłatna i można ją wykonać w domu. Wystarczy tylko mikrofon. Wystarczy tylko skontaktować się z grupą fandubberską np. grupą o nazwie Nanokarrin (https://nanokarrin.pl/) i zacząć tam swoje pierwsze kroki. To Was może oswoi z tym czym jest dubbing. Jestem pewien, że niektórzy z członków tej grupy już stawiają swoje pierwsze kroki albo już dawno postawili w prawdziwym dubbingu. Więc warto od nich zacząć …

Jeśli już pobawicie się w zaciszu domowym jeśli chodzi o dubbing i będzie Wam mało oraz zechcecie spróbować swoich sił w czymś trudniejszym to oczywiście polecam wersję już płatną czyli warsztaty dubbingowe w prawdziwym studio. Oczywiście żeby wziąć udział w takich warsztatach nie musicie od razu przechodzić dubbingu z grupą fandubbingową ale zawsze będzie potem łatwy start.

Jeśli chodzi o warsztaty to są one dwudniowe i odbywają się w większości w soboty i niedziele. Obecnie w Warszawie na warsztaty takie można zapisać się do następujących studiów:
Start International Polskahttp://www.start.it.pl/pl
SDI Media Polskahttp://ww.w.szkoladubbingu.pl/szkoladubbingu/warsztatydubbingowe.html
Film Factory Studiohttp://www.filmfactorystudio.pl/warsztaty/
PRL Studiohttps://prl.com.pl/pl/
a także wiem też z profilu na FB że warsztaty dubbingowe prowadzi także Tercja Studio znajdujące sie w Gdańsku (http://tercja.com.pl/)

Jak już wspomniałem Warsztaty nie są tanie ale za to prowadzone pod okiem profesjonalistów w profesjonalnym studio i w grupie max 10-osobowej. Zazwyczaj polega to na tym iż po odpowiednim wstępie (w każdym studio wygląda to zupełnie inaczej) uczestnicy dostają tekst, siadają przed mikrofonem i … jazda. A jest to czasami dość ciekawa jazda.

Oczywiście każdy głos uczestnika warsztatów zostanie dodany do banku głosów a ci co mają w sobie coś być może kiedyś zostaną poproszeni do studia na nagrania. Nie liczyłbym na duże role bo większość aktorów nie zaczynała od dużych ról ale … kto wie, może z czasem coś z tego się wytworzy.

Jako ciekawostkę powiem iż uczestnicy jednego z warsztatów (pominę nazwę studia by nie reklamować za bardzo) w czasie swoich zajęć nie dość że trafili na dzień nagrań jednego aktora do pewnego filmu to jeszcze za zgodą kierownictwa mogli wziąć udział w gwarach do niego … ot taka miła niespodzianka, którą na pewno nie zapomną do końca życia.

Zatem startującym życzę oczywiście powodzenia w dubbingu i jeśli będą chcieli się pochwalić to proszę napisać do mnie albo odezwać się na moim profilu na FB jak im idzie start w dubbingu i jak im się podobały warsztaty.