Europejskie nagrody filmowe zwane też europejskimi Oskarami zostały przyznane po raz trzydziesty. Tym razem jury doceniło i przyznało nagrodę filmowi „TWÓJ VINCENT” za najlepszy film animowany. Statuetkę odebrali Dorota Kobiela i Hugh Welchman, reżyserzy filmowi (fot. film.onet.pl).

Nie sposób temu filmowi odmówić tej nagrody bowiem „Twój Vincent”, film opowiadający o ostatnich dniach życia malarza Vincentego Van Gogha, został w całości wykonany techniką malarską. Złożony z 65 tysięcy obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu 7 lat przez przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych. Na jedną sekundę filmu przypada aż 12 obrazów.

Obecnie niewielu twórców polskiej kinematografii sięga po tę, jakże trudną dziedzinę – animację bardzo ambitną, opartą o malarstwo” – mówił o filmie użyczający w nim głosu aktor Włodzimierz Matuszczak

Czegoś takiego jeszcze nie było, żeby żywych aktorów podanimować … i to jeszcze dodatkowo w stylu malarza, o którym jest opowieść.” – o filmie tym mówił inny aktor, Jerzy Stuhr

„Twój Vincent” został zdubbingowany w polskiej wersji językowej w SDI MEDIA POLSKA, reżyserem polskiej wersji językowej do dialogów Piotra Lenarczyka został Artur Kaczmarski. W filmie tym oprócz Włodzimierza Matuszczaka i Jerzego Stuhra usłyszymy tez głosy m.in. Danuty Stenki, Roberta Więckiewicza, Macieja Stuhra, Jerzego Bończaka, Jarosława Domina.