Paszkowski Wojciech - Mapety

Powiedz mi, czy starałeś się o bycie reżysera Mapetów czy też zostałeś zauważony przez Disneya?
Propozycja reżyserowania Mapetów pojawiła sie dosyć dawno – kiedy film był jeszcze w produkcji w USA. Już trakcie nagrań Gigantów ze stali trwały castingi i przygotowania do nagrań Mupetów.

Mapety – to powrót do naszego dzieciństwa kiedy to program „Muppet Show” dominował w programie drugim Telewizji Polskiej. Lubiłeś ten program ? Która z postaci najbardziej ci utkwiła w pamięci?
Pamiętam że bardzo śmieszyli mnie starcy i Szwedzki kucharz.

Czy przymierzając się do reżyserowania tego filmu obejrzałeś może wcześniejsze filmy z Mapetami ? Pamiętasz może ich pierwszy kin, który był emitowany bodajże na początku lat 80-tych w kinach.
Nie oglądałem tego filmu wcześniej. Starałem sie podejść do tych nowych Mupetów na świeżo.

Zauważyłem, że większość aktorów w tym filmie miała na swojej głowie dubbing do dwóch a czasami trzech postaci. Czy to oznacza, że miałeś skromny fundusz na zatrudnienie większej ilości aktorów czy też był to pewien rodzaj eksperymentu?
Kiedy popatrzysz na obsadę oryginalną zorientujesz sie że jest tak samo. Budżet nie miał tu znaczenia. Ja w ogóle miałem taki pomysł żeby wszystkie Muppety zagrać jednym aktorem – którym nie powiem 🙂

Zauważyłem, że niektórzy aktorzy płci męskiej jak Michał Zieliński czy Rafał Rutkowski postacie żeńskie (Panna Piggi i Panna Pugi). Kto wpadł na taki pomysł by użyczyli on głosu płci przeciwnej ?
Z Panną Pigi i jej podróbką czyli Panną Pugi postąpiliśmy w zgodzie z oryginałem. Tam też graja faceci.

W filmie tym użyczyłeś Floyd Pepperowi i Marvinowi Suggs’owi. Czy te postacie są dla ciebie w jakimś stopniu bliskie czy tylko użyczyłeś im głosu bo po prostu potrafiłeś nadać im pewien charakter?
Generalnie staram się nie grać w filmach które reżyseruje. Muppety to taki film w którym nie potrafiłem sie oprzeć pokusie zagrania.

Która z postaci w Mapetach sprawiała najwięcej trudności i dlaczego?
Największe problemy były z Kermitem. To bardzo trudna pod każdym względem postać a dla Michała który debiutował w dubbingu było to dodatkowa trudność.

Która ze scen zagranych w Mapetach była trudna do zagrania?
Właściwie takich nie było – choć dialogowanie Kermita i Piggi granych przez tego samego aktora nie należały do najłatwiejszych.

Muppet Show to również są i piosenki. W tym również (z tego co usłyszałem od Michała Wojnarowskiego) słynna piosenka z pierwszego ich filmu „Rainbow Connection”. Czy wszystkie piosenki są śpiewane w polskiej wersji językowej?
Nie wyobrażam sobie żeby było inaczej – albo śpiewamy wszystko albo nic.

Z Mapetami ruszyła też reklama zachęcająca widzów do skorzystania z usług pewnej sieci komórkowej. Czy dubbing do reklamy też przygotowywałeś?
To był zupełnie oddzielny projekt z którym nie mam nic wspólnego 🙂

Kampania reklamowa do Mapetów ciągnie się od dobrego roku czy dwóch lat. U nas – jak zwykle – brakuje takich spotów jakie są prezentowane na youtube czy na oficjalnej stronie Mapetów. Czy mimo tego sądzisz, że Mapety 2012 będą miały swoich nowych zwolenników, czy nastanie znowu u nas w Polsce mapetomania a w pamięci starszych widzów odżyją wspomnienia sprzed lat?
Przede wszystkim liczę i marzę o tym że widzowie pokochają NASZE Mappety i tłumnie będą odwiedzali kina. Głos Pana Andrzeja Matula jest takim łącznikiem pomiędzy STARYMI a NOWYMI Mappetami. Zapraszam do KIN i pozdrawiam.

Dziękuję za wywiad.