Już jutro – 11 maja – na ekranach kin zawita kolejny film animowany z serii ciężki jest żywot ptaka. „KACZKI Z GĘSIEJ PACZKI” to film, którego w polskiej wersji językowej, w tych pięknych okolicznościach przyrody, usłyszymy znany duet z disnejowskiego przeboju – Zaplątani, a mianowicie Macieja Stuhra i Julię Kamińską.
Wywiad przygotowano w oparciu o materiały prasowe dystrybutora – Kino Świat.

Co możesz powiedzieć o postaci, której użyczyłeś głosu?
Benek jest sprytną gęsią, przede wszystkim świetnie lata i lubi życie według swoich zasada i reguł. Kocha zabawę i jest fantastycznym ‘fruwaczem’. Wydaje mu się, że jest najlepszy na świecie. Aż tu nagle! …bo przecież zazwyczaj w filmach jest: ‘aż tu nagle’.

Jakim głosem przemawiał przez ciebie Benek?
To jest pytanie, które zadawałem sobie przez parę dni pracy nad dubbingiem. Jednocześnie zawsze staram się, aby mój głos z każdą nową postacią, którą nagrywam, był troszkę inny od Julka z ‘Zaplątanych’ czy od ‘Kurczaka Małego’ … kurczak to nie gęś w końcu! Szukam więc różnych środków. Na szczęście Benek jest bardzo wyjątkową postacią spośród wszystkich, którym podkładałem do tej pory głos. Ma w sobie coś z luzaka i trochę takiego… ‘jowialnego pana’ z lekkim brzuszkiem i bardzo charakterystycznym śmiechem. Po raz pierwszy w życiu tak się śmiałem, jak się śmieje Benek, więc musiałem to trochę poćwiczyć. A jak wyszło? To już zobaczą dzieciaki w kinie!

Co cię motywuje do podkładania głosu w filmach animowanych?
Różne powody. Po pierwsze: jest to dla mnie ogromna frajda. Przypominam sobie jak byłem dzieciakiem i jak lubiłem oglądać śmieszne filmy. Po drugie: sam mam teraz małe dziecko, małego Tadzia, więc trochę dla niego też robię, żeby on mógł tatusia posłuchać w różnych bajkach. To taka moja prywatna motywacja. Bycie tatą to jedno z najpoważniejszych zadań. Jak widać po naszym filmie, nawet taka gęś jak Benek może zrozumieć, że ojcostwo to najwspanialsza przygoda jaką mężczyzna, czy też samiec gęsi, może w życiu przeżyć. To piękna lekcja dla Benka i myślę, że dająca do myślenia wielu widzom. Wielu tatusiów, którzy przyjdą na ten film z dzieciakami może się odnaleźć w tej postaci.

Podobno z filmem związane jest twoje marzenie….
Myślę, że każdy chłopak marzy o lataniu. Muszę się przyznać, że miewam bardzo często sny o lataniu i one są niezwykle realne. Otwieram w nich okno jak w Piotrusiu Panie, wyskakuje i… nie spadam w dół, tylko szybuję nad miastem! To jeden z moich ulubionych snów, jakie w życiu mam. Cieszę się, że ‘gęsiej paczce’ mogę zaprezentować swoje od dawna skrywane marzenia.

Jak oceniasz pracę Julii Kamińskiej z którą pracowałeś przy Zaplątanych?
W „Zaplątanych” stworzyliśmy parę czyli Roszpunkę i Julka Szczerbca. Teraz ta para powraca – obrosła w piórka można powiedzieć. Po sukcesie disney’owskiej produkcji będziemy się wzbijać w przestworza. Julia jest wspaniałą profesjonalistką, jeżeli chodzi o dubbing i naprawdę robi to wybitnie. Potrafi głosem tak oddać charakter postaci jak mało która jej koleżanka. Jestem bardzo szczęśliwy, że przy tym filmie pracujemy razem.

Co myślisz o filmie „Kaczki z gęsiej paczki”?
Będzie to niezwykle śmieszny film. Śmiałem się, kiedy go oglądałem, śmiałem się nawet jak pracowaliśmy nad tą postacią. Mam nadzieję, że dzieciaki też będą się śmiały.

Polska wersja językowa powstała w PRL Studio. Nad całym ptactwem czuwał Darek Błażejewski – reżyser, przetłumaczyć z gęsiego na nasze próbował Tomek Robaczewski – dialogista. W polskiej wersji językowej prócz Macieja Stuhra i Julii Kamińskiej usłyszymy m.in. Waldemara Barwińskiego, Jacka Lenartowicza, Stefana Knothe, Wojciecha Paszkowskiego i innych.

Benek to beztroski gęsi kawaler, lekkoduch pozwalający sobie na wszystko. Zamiast ćwiczeń związanych z migracją do ciepłych krajów zdecydowanie lubi podniebne akrobacje i kaskaderskie popisy. Popisowy przelot nie do końca idzie po myśli Benka, który ląduje w stado kaczątek powodujące rozdzielenie się stada w wyniku czego dwa pisklaki zostają oddzielone od swej rodziny a główny bohater zostaje poprzez kontuzję uziemiony. Teraz człapiąc powoli do celu Benek musi zaopiekować się maluchami z którymi wspólnie wyrusza w podróż życia podczas której przekona sie o sile bezwarunkowej miłości a dla kaczątek stanie się najlepszym ptasim ojcem na świecie.